Valai

Žvejybinis valas - tai bet kokia virvelė ar gija skirta žvejybai. Žvejybinis valas - žvejybos įrangos pagrindas sujungiantis visas įrangos dalis į vieną įrankį, leidžia užmesti meškerės sistemėlę su kabliuku ir masalu ar su dirbtiniu masalu ir žvejoti žuvis.Pagrindiniai valui keliami reikalavimai yra stiprumas, atsparumas tempimui, elastingumas,...

Žvejybinis valas - tai bet kokia virvelė ar gija skirta žvejybai. Žvejybinis valas - žvejybos įrangos pagrindas sujungiantis visas įrangos dalis į vieną įrankį, leidžia užmesti meškerės sistemėlę su kabliuku ir masalu ar su dirbtiniu masalu ir žvejoti žuvis.Pagrindiniai valui keliami reikalavimai yra stiprumas, atsparumas tempimui, elastingumas, gebėjimas „laikyti“ mazgus, nematomumas,  atsparumas fiziniams ir cheminiams poveikiams (temperatūra, ultravioletinė spinduliuotė ...), atsparumas trinčiai. Yra monofilamentiniai valai  ir daugiasruogiai dar vadinami pintais valais. 

Monofilamentiniai valai dažniausiai gaminami iš nailono, fluorokarboniniai iš fluorokarbono, o pinti iš polietileno.

Nailoną 1937 m. savo laboratorijoje išrado Įmonė „DuPont“ (JAV). Jis tapo pirmąja ir populiariausia dirbtine medžiaga žvejybos valams gaminti. Nailono šviesos lūžio rodiklis. - 1,52 (vandens - 1,33), dėl šių rodiklių skirtumo nailoninis valas yra matomas vandenyje, tai yra pagrindinis šio valo trūkumas.

Kapronas arba „Nailonas-6“ („Nylon 6“) buvo sukurtas 1952 m. Jį sukūrė kompanija „IG Farben“ („Interessen-Gemeinschaft Farbenindustrie AG“,  Vokietija), kad būtų galima atkurti nailono-66 (Nylon-66) savybes nepažeidžiant „DuPont“ patento nailono gamybai. Valas pagamintas iš kaprono sensta veikiant apkrovoms, vandeniui ir ultravioletiniams spinduliams jo tarnavimo laikas neviršija dvejų ar trijų metų. 

Polietilenas yra ypač didelės molekulinės masės ir naudojamas labai stiprių ir praktiškai neturinčių pailgėjimo pintų valų gamyboje. Pirmieji šios medžiagos sukūrimo darbai buvo atlikti šeštajame dešimtmetyje Olandijos įmonėje DSM, kur juos  atliko Dr. Pennings‘as. Pirmoji dirbtinė medžiaga pintų valų gamybai buvo „Dacron“. Vėliau poliesterius pakeitė tobulesnis kevlaras, o nuo 90-ųjų metų pradžios atsirado pinti valai iš ploniausių polietileno pluoštų, neturintys kevlaro trūkumų. Europoje naujoji medžiaga tapo žinoma kaip prekės ženklas „Dinima“ (DYNEEMA), o Amerikoje - „Spectra“ (SPECTRA). Visi pinti valai yra pagaminti iš tų pačių pluoštų, skiriasi tik  jų sujungimo (supynimo ar suaudimo) būdas ir taikomas apsauginis impregnavimas. Šiuo metu kokybiškiausi pinti valai iš PE gaminami Japonijos gamintojų: Sunline, Toray, Morris, Sanyo.

Fluorokarbonas - buvo išrastas ir užpatentuotas Japonijos bendrovės „Kureha Chemical Industries“ inžinierių 1969 m. naftos pramonės reikmėms. Fluorangliavandenilis yra tiesioginis angliško termino „Fluorcarbon“ vertimas, kuris iš tikrųjų reiškia fluorintą organinį polimerą. TSRS ši medžiaga buvo gaminama pavadinimu fluoroplast-2 . Ji pasižymi ypač dideliu atsparumu agresyviai aplinkai - tiek cheminei, tiek fizinei. Fluorokarboninis  (PVDF - polivinilidenofluorido) valas nekeičia savo savybių, kai keičiasi žvejybos temperatūra (darbinė temperatūra nuo –40 ° C iki +160 ° C), jis praktiškai nėra veikiamas ultravioletinės spinduliuotės, tai reiškia, kad praktiškai jis nesensta, jis neįgeria drėgmės ir  būdamas vandenyje nekeičia savo savybių, labai atsparus trinčiai ir dilimui. Fluorokarbonas yra 50% sunkesnis nei įprasti monofilamentiniai valai  ir 78% sunkesnis nei vanduo. Todėl jis nuskęsta 2,5 karto greičiau nei nailonas, o tai ypač svarbu žvejyboje plūdinėmis ir muselinėmis meškerėmis. Fluorokarboninis valas  paprastai yra daug standesnis nei nailoniniai valai, tai yra ir pliusas, ir minusas, priklausomai nuo žvejybos sąlygų. Fluorokarboninio (PVDF)  valo tamprumas yra mažesnis nei to paties storio nailoninių valų. Fluorokarbono gamybos procesas yra sudėtingesnis nei nailono gamyba, ir tai atsispindi šio valo kainoje - fluorokarboninis (PVDF) valas yra brangesnės nei valai iš nailono. Dėl pastarosios aplinkybės yra gaminami hibridiniai valai iš nailono ir fluorocarbono ir žymimi pvz: „Fluorocarbon Bonds inside Nylon Fibres“ -  (fluorokarbono jungtys nailono pluošto viduje), arba nailoninis valas tiesiog padengiamas fluorokarbonine danga, tokiu atveju ant valo ritinėlio būna žymėjimas: „Fluorocarbon coated“ - padengtas fluorocarbonu“. Toks valas įgauna naujų gerų savybių būdingų fluorokarboninam valui, tačiau išlieka labiau tamprus ir minkštas. Fluorokarbono lūžio rodiklis yra 1,42 (vandens - 1,33). Taigi fluorokarboniniai žvejybos valai vandenyje yra daug mažiau pastebimi nei nailoniniai. Kokybiškiausi fluorokarboniniai  valai gaminami Japonijos gamintojų: Kureha,Sunline, Toray, Yotsuami, Sanyo. JAV: Du-Point, 3M Company, Vokietijos: Bayer.                 

Platus įvairų monofilamentinių, padengtų fluorocarbonu, hibridinių, fluorokarboninių ir pintų valų pasirinkimas, išsirinkite norimus internetu arba užsukite į mūsų parduotuves.

Daugiau
puslapyje