Suktukai, segtukai, žiedeliai, svareliai

Žvejybinis suktukas yra vienas iš žvejybinės įrangos elementų, tai yra paprastas įtaisas, susidedantis iš auselių, sujungtų sukamuoju šarnyru. Statistiškai patvirtinta, kad naudojant netinkamus, neteisingus mazgus, valo stiprumas gali sumažėti iki 80% ar dar daugiau nuo deklaruojamo. Valo sujungime naudojant kokybiškus suktukus ir parinkus teisi...

Žvejybinis suktukas yra vienas iš žvejybinės įrangos elementų, tai yra paprastas įtaisas, susidedantis iš auselių, sujungtų sukamuoju šarnyru. Statistiškai patvirtinta, kad naudojant netinkamus, neteisingus mazgus, valo stiprumas gali sumažėti iki 80% ar dar daugiau nuo deklaruojamo. Valo sujungime naudojant kokybiškus suktukus ir parinkus teisingus mazgus, valo stiprumas sumažėja tik iki 95% nuo deklaruojamo.  Suktukai yra neatsiejama šiuolaikinių žvejybos sistemėlių ar įrangos dalis, neleidžianti  susisukti ir susipainioti valui ar sistemėlėi, o spiningaujant apsaugo nuo valo susisukimo ir pažeidimo ir užtikrina lengvą masalo sukimąsi bei nevažo kitų masalo judesių. Suktukas su segtuku yra būtinas norint greitai pakeisti masalą ar pažeistą sistemėlę ar pavadėlį. Spininge, suktukas su segtuku yra jungtis tarp valo  ir masalo, dugnninėje žvejyboje jie naudojami šėryklėms pritvirtinti su galimybe jas greitai pakeisti. Suktukų numeracija iš esmės atitinka tarptautinę kabliukų numeraciją, platus pasirinkimas nuo mažiausio Nr. 24 iki didžiulio Nr. 12/0 išlaikančio 100 kg ar daugiau. Spalvų ir padengimo įvairovė leidžia išsirinkti tinkamiausius. Dažniausiai suktukai yra padengti nikelio (Ni), aukso (Go), juodo nikelio (BlNi) ar juoda matine (BlMa) danga. Suktukai ir segtukai gaminami iš aukštos kokybės elastingo spyruoklinio plieno ir yra plačiai naudojami visų rūšių žvejyboje. Aukštos kokybės suktuko auselės gali lengvai suktis priešingomis kryptimis. Priimdamas bet kokį sukimąsi, kokybiškas suktukas, neperduoda jo toliau į kitą žvejybinės įrangos dalį ar elementą, bet nuslopina ir užbaigią jį savyje. Jei suktukas neturi tobulo sukimosi, tada jo montavimas žvejybinėje sistemėlėje ar įrangos dalyje netenka prasmės. Idealus suktuko darbas lemia tokių galingų žuvų, galinčių kovoti su žveju iki paskutinės laisvės minutės,  kaip karpiai, sazanai, šamai, ūsoriai, o  jūroje – paltusai, didžiosios  menkės ar jūros ešeriai, žvejybos sekmę.

Kur naudojami suktukai? Ko gero visose žvejybos rūšyse. Pavyzdžiui:

 • spiningaujant su blizgėmis ar su vobleriais, džigaujant, drop-shote ir kitose spiningavimo sistemose suktukas montuojamas prieš pavadėlį , o segtukas arba suktukas su segtuku – prieš masalą
 • plūdėje meškerėje naudojamas nedidelis  suktukas sujungiantis pagrindinį valą su pavadėliu kilpa į kilpą būdu
 • žvejojant feeder metodu su šėrykle, suktukas ar suktukas su segtuku gali būti daugelyje įrengos vietų, atsižvelgiant į sistemėlę ir jos montavimo įpatumus
 • klasikinėje dugninėje  - suktukas visada montuojamas priešais pavadėlį
 • žvejojant  jūroje suktukas su segtuku sujungia pagrindinį vala su masalu (sistemėle, pilkeriu ar galvakabliu su silikonu)

Žodžiu, jei jaučiate, kad jūsų įranga bet kurioje vietoje gali susisukti, tada būtinai naudokite kokybišką suktuką.

Suktukų privalumai ir trūkumai

Privalumai:

 • neleidžia susukti meškerės  valui
 • apsaugo valą nuo greito susidėvėjimo
 • greitas įrangos elementų pakeitimas
 • galimybė žvejoti  stiprioje  srovėje

Trūkumai:

 • pastebimumas vandenyje;
 • papildomas įrangos svoris, kuris neigiamai veikia įrangos jautrumą
 • kitos problemos atsirandanąios dėl papildomo svorio

 Pagrindiniai suktukų tipai pagal formą:

 • statinaitės (barrel - populiariausias tipas, turintis dvi auseles);
 • valcuoti cilindriniai (rolling – labai populiarūs, gali turėti dvi auseles arba vieną auselę ir kitą specifinio pobūdžio jungtį);
 • guoliniai ( ball bearing -daugiausia skirti lašišų, šamų ar jūrinei žvejybai);

Susisukimui mažinti yra gaminami dvidaliai ir tridaliai valcuoti cilindriniai suktukai ir dvigubi ir trigubi statinaitės tipo suktukai auselėmis sujungti į grandinėlę, jie populiarūs gaudant vėjažuves ir naudojami trišakio kabliuko atitolinimui nuo blizgės ar nedidelio pilkerio, o tai užtikrina patikimesnį šios žuvies su ilga kieta burna pakirtimą.

Trišakiai suktukai, jie dažniausiai gaminami dviejų variantų : ovalūs, ir cilindriniai, jie gali būti su karoliukais arba be jų. Kalbant apie efektyvumą, abi formos šiuo atžvilgiu neturi pranašumų, jos yra ekvivalenčios. Trišakio suktuko panaudojimo sritis yra spiningo žvejyba (paternoster - šoninio pavadėlio) sistemėlių gamybai, o taip pat, feeder žvejybai su šoniniu pavadėliu srovėje su šėrykle ar be jos (populiari sistemėlė žvejojant žiobrius upėse) ir kituose dugninės žvejybos būduose.

Rekomenduojama atsižvelgti į tvelkinio kuriame žvejojate vandens spalvą ir parinkti suktukus kurie nesukelia perteklinio švytėjimo ar blizgesio. Visada turėkite juodą permanentinį  žymeklį savo arsenale, kad bet kada gaėtumėtė  padažyti suktuką ir pasiekti norimą suktuką maskuojančią spalvą.

Neatsiejama bet kurios žvejybinės įrangos dalis yra žvejybiniai segtukai (karabinai). Jų pagrindinė paskirtis – galimybė greitai pakeisti masalus, svarelius, kabliukus, šėrykles ir kitus, sėkmingai žvejybai reikalingus priedus. Gaminamas didžiulis asortimentas, todėl svarbu žinoti, kaip jį išsirinkti. Dažniausiai gaminami iš spyruoklinio plieno vielos, bet gal būti gaminami ir iš nerudijančio plieno, o patys kokybiškiausi iš specialių markinių plienų vielos. Vieliniai segtukai yra įvairiais dizaino, todėl jų panaudojimo sritis labai plati. Svarbus šio tipo segtukų  pranašumas yra didelis jų tvirtumas, galima naudoti ypač mažus segtukus ultralengvoje žvejyboje ir pagauti įspūdingo dydžio trofėjus. Tokio tipo žvejyboje svarbu naudoti mažus, labai stiprius segtukus kurie  miniatiūrinių masalų darbui nedarytų jokios įtakos. Nepaisant to, kad iš pirmo žvilgsnio tokie priedai, kaip žvejybiniai segtukai, atrodo kaip smulkmena, bet jie turi būti tinkami atlikti tam tikras užduotis: segtukas būtinai turi būti tinkamas numatytam žvejybos būdui ir naudojamam žvejybos įrankiui, todėl patyrę žvejai visada su savimi turi kelis skirtingų segtukų rinkinius.

Žvejybinis žiedelis  yra papildoma  žvejybos įrangos dalis, kurios buvimas leidžia ne tik sujungti kelis žvejybos elementus vienas su kitu, bet ir apsaugo nuo valo nutrūkimo, galimo susisukimo ar susipainiojimo su kitais žvejybos priedais. Žvejybinis žiedelis savo išvaizda yra panašus į durų rakto žiedą - jį sudaro kelios vielos apvijos suvyniotos apskritimu (gali būti ovalo ar trikampio formos) su maža įduba, kad būtų patogiau pritvirtinti masalus. Šie žiedeliai daugiausiai naudojami spiningautojų ir jūrinės žūklės mėgėjų būtent masalų pritvirtinimui prie pagrindinio valo  ar pavadėlio per suktuką ar suktuką su segtuku, kai to neįmanoma padaryti tiesiogiai dėl per mažų masalo kiaurymių ar kitų konstrukcinių ypatumų bei ofsetinio kabliuko tvirtinimui prie neišardomo „čeburaška“ tipo svarelio ir pan.

Žvejybinių  žiedelių gamybai naudojamas titanas, nerūdijantis plienas ar grūdinto plieno viela kuri yra padengiama specialia, nuo korozijos apsaugančia, apsaugine danga. Patvariausi ir ilgaamžiškiausi žiedeliai yra pagaminti iš titano ir nerūdijančio plieno, nes juos mažiausiai veikia gamtos veiksniai.

Žvejybinių žiedų dydžiai nustatomi pagal skersmenį, kuris gali būti nuo 3 mm iki 20,0 mm ir kurį gamintojas nurodo skaičiais ant gaminio pakuotės, populiariausi dydžiai yra 6 – 12 mm skersmens.

Iš plonos vielos pagaminti maži  3 - 6 mm skersmens žvejybiniai žiedeliai yra tvirti, lengvi ir kompaktiški, puikiai tinka mažiems masalams. Didieji 8-12 mm gerai tinka spiningaujant ir net medžiojant  lašišas, o didžiausi 12-20 mm - tinka žvejybai jūroje kai reikalinga maksimali jėga, tačiau pagrindinis parametras į kurį reikia atkreipti dėmesį įsigyjant  žvejybinius žiedelius  yra ne žiedo dydis, o apkrova, kurią jis gali atlaikyti, todėl rinkitės kiek galima mažesnio skersmens žiedelius su kuo didesniu apkrovos išlaikymo koeficientu.

Yra didžiulis svarelių pasirinkimas: įvairių formų, svorio ir spalvų. Kiekvienas svarelis  turi savų pranašumų ir trūkumų, jie yra sukurti specifinėms žvejybos sąlygoms: tolimiems metimas atlikti, gali būti su kilpelėmis ar suktukais, kiaurai praveriami ar tvirtinami stacionariai, nedažyti arba nudažyti, komufliažinio dažymo ir pan.

Pagal žvejybos būdus svarelius galima skirstyti į:

 • skirtus plūdinei žvejybai
 • skirtus dugninei žvejybai

Plūdinei žvejybai skirti svareliai yra nedidelio svorio ir dydžio tai:

 • suspaudžiami šrateliai  - apvals švininis rutuliukas su skersai einančiu plyšiu, šrateliai gali būti skirtingo svorio ir dydžio, paprastai parduodama  rinkiniais ar komplektais. Pagal naudojamą plūdė galima  naudoti vieną arba kelis šratelius. Šrateliai ant meškerės valo pritvirtinami tvirtai juos suspaudžiant, todėl nerekomenduojama jų judinti ir slankioti, nes taip galima pažeisti valą. Reikia paminėti, kad yra ir kitokių formų užspaudžiamų svarelių: ovalių , cilindrinių.
 • įvairių  formų  slankiojantys svareliai (populiariausi rutulio ir lašo formos). Slankiojantys svareliai gali būti įvairių formų (ovalo, rombo, rutulio, lašo ar cilindro) bet visi jie turi išilginė kiaurymę ir yra slankiojantys. Tokie svareliai  daugiausia naudojami žvejybai srovėje  arba žvejojant stovinčiame vandenyje  dideliame gylyje. Jie įgalina atlikti tolimus metimus. Yra ir slankiojantys svareliai su kembriku,  jie labiau tausoja pagrindinį valą.

Svareliai dugninei, fyder‘iui ir karpinei žvejybai yra pati įdomiausia ir plačiausia svarelių  kategorija. Yra daugybė formų, svorių, spalvų ir montavimo būdų, tačiau pagal montavimo pobūdį pagrindiniai yra du: slankiojantys (In-line) ir tvirtinami  stacionariai.

Didelis kokybiškų suktukų ir suktukų su segtuku, segtukų ir žiedelių blizgėms bei įvairių slankiojančių svarelių ir svarelių rinkinių pasirinkimas, išsirinkite reikiamus internetu arba atvykite į mūsų parduotuves.

Daugiau
puslapyje